Kastracija

Gyvūnų kastracija: kas skatina Jus apie tai susimąstyti?

Tai sąvoka, kuri gyvūnų šeimininkams dažnai sukelia daug klausimų. Tačiau prieš apsispręsdami, kas iš tiesų yra geriausia jūsų augintiniui, skatiname sužinoti daugiau apie šią operaciją, priežastis ir augintinio pooperacinę priežiūrą. 

Kastravimas – operacija, kurios metu patinui yra pašalinamos sėklidės.

Sterilizacija – operacija, kurios metu patelei yra pašalinamos gimda ir kiaušidės.

Egzistuoja kelios dažniausiai pasitaikančios priežastys, dėl kurių šeimininkai nusprendžia, kad ši operacija yra tinkamiausias sprendimas užtikrinti gyvūnėlio gerovę. Apie kiekvieną iš jų skaitykite žemiau:

1. Palikuonių populiacijos kontrolė. Reprodukcinių organų pašalinimas sustabdo hormonų gamybą gyvūno organizme. Kiaušidžių pašalinimas užtikrina, kad organizmas nebebus aprūpinamas estrogenu ir progesteronu, o sėklidžių pašalinimas – kad nebesigamins testosteronas. Natūralu, kad sustojus šių hormonų veiklai, nutrūksta ir augintinio vaisingumas. 

2. Ruja ir nepriimtinas elgesys. Rujos laikotarpiu šeimininkai dažnai susiduria su dideliais nemalonumais, kurį kelia nepriimtinas šuns ar katino elgesys. Tai metas, kai gyvūnas taip pat patiria didelį stresą bei nerimą. Pravartu pastebėti, koks elgesys pasireiškia rujos metu. Kai kuriems gyvūnams dingsta apetitas arba pasireiškia vėmimas. Toks mitybos periodas gali tęstis daugiau nei keletą dienų. Taip pat galimas garsus kniaukimas, šlapinimasis vidaus patalpose. Šunų augintojai pastebi agresyvumo padidėjimą, seksualinį elgesį - norą lipti ant kitų šunų ar žmonių, “jojimą”, laižymą. Šiuo periodu augintiniai yra linkę pabėgti iš namų, kas dažnai padidina riziką patekti į autoįvykius. 

3Mažesnė ligų rizika. Mokslininkai teigia, kad šuns ar katino kastravimas padeda gyvūnui išvengti hormonų poveikyje sukeltų ligų, pvz.: sėklidžių vėžio, prostatito, prostatos hiperplazijos ar kt. ligų. Tad daugelis augintojų iš anksto stengiasi pasirūpinti mylimo gyvūnėlio sveikata brandžiame amžiuje.

Nuo kokio amžiaus yra atliekama kastracija ir sterilizacija?

Didžioji dalis specialistų pataria kastruoti gyvūną jauname amžiuje. Katės subręsta pakankamai anksti, tad šeimininkai ne visuomet tikisi, kad augintinis jau gali susilaukti palikuonių. Bendrai, rekomenduojama, kad katino, šuns kastracija ir kalių bei kačių sterilizacija nuo būtų atliekama periode nuo 6 iki 9 mėnesių. 

Ar galima kastraciją atlikti vyresniame amžiuje? 

Taip. Klaidinga manyti, kad ši procedūra vykdoma tik jauniems gyvūnams. Vyresnio amžiaus šunims dažnai atsiranda problemos su prostata, todėl būtent šuns kastracija yra pagrindinis šios problemos sprendimas.

sterilizacija ir kastracija

OPERACIJOS EIGA

Ką svarbu žinoti prieš operaciją?

Patikra. Kastracija yra atliekama kvalifikuoto, profesionalaus veterinarijos gydytojo. Prieš operaciją Jūsų augintiniui gali būti atliekami kai kurie tyrimai. Tai padeda įvertinti gyvūno inkstų ir kepenų funkcijas, kurios yra svarbios, norint nustatyti tinkamą anestetikų dozę. Būtent kepenys ir inkstai yra atsakingi už vaistų pašalinimą iš organzimo po operacijos. 

Maistas. 12 valandų prieš operaciją gyvūno negalima šerti, siekiant išvengti vėmimo per operaciją. Tad naktį prieš kastraciją derėtų neduoti augintiniui nei maisto, nei vandens. Jei visgi šuns ar katino nepavyko apsaugoti nuo valgymo ar gėrimo, tuomet informuokite apie tai savo gydytoją. Tokiu atveju procedūra gali būti nukelta. 

Vaistų vartojimas. Jei Jūsų augintiniui yra leidžiamos insulino dozės, svarbu apie tai pasikonsultuoti su specialistu. Jis gali pakoreguoti insulino kiekio dozavimą prieš kastraciją ar rekomenduoti operacijos dieną išvis jo atsisakyti.

OPERACIJOS METU

1. Taikoma bendroji nejautra. Šunys bei katinai kastracijos metu skausmo nejaučia, nes procedūros metu taikoma bendra nejautra. Egzistuoja keletas skirtingų narkozės formų, tad veterinarijos gydytojas parinks tinkamiausią Jūsų gyvūnui. 

2. Procedūros atlikimas. Kai gyvūnas užmiega, pasirūpinama, kad pjūvio vieta būtų sterili ir prieinama (pašalinami plaukai).Šuns ir katino kastracija gali būti atliekama ne viena technika: ji priklauso nuo gyvūno rūšies, amžiaus ir sveikatos būklės. 

3. Po operacijos. Dažniausiai savo augintinį namo galite parsivežti tą pačią dieną, kai yra atlikta kastracija. Šuniui ar katinui yra skiriamas antibiotikų kursas, siekiant išvengti pooperacinių komplikacijų. 


POOPERACINĖ AUGINTINIO PRIEŽIŪRA

Po operacijos veterinarijos gydytojas Jums suteiks visą informaciją apie pooperacinę šuns ar katės priežiūrą. Svarbu, iš tiesų įsiklausyti į specialisto rekomendacijas ir jų laikytis.

Patarimai šeimininkams:

1) Maistas ir vanduo. Svarbu suprasti, kad šunų ir kačių sterilizacija ir kastracija sukelia hormonų pokyčius, kurie sulėtina organizmo medžiagų apykaitą. Dėl to maisto kokybė ir normavimas yra svarbus faktorius, siekiant neleisti gyvūnui nutukti. Rekomenduojama augintinį maitinti mažomis maisto dozėmis ir specialiu maistu. 

2) Siūlės. Nuo veterinarijos gydytojo priklauso, kaip bus užsiūtas operacijos metu padarytas pjūvis. Jei buvo naudoti netirpstantys siūlai, po 7-14 dienų reikės nuvykti į veterinarijos kliniką ir jas išimti. Jei siūlai yra tirpstantys ir jų išorėje nesimato, patartina atidžiai stebėti pjūvio vietą, ar ji nėra patinusi, nekraujuoja. Pastebėjus šiuos pakitimus, derėtų susisiekti su savo veterinarijos gydytoju išsamesnei patikrai.

3) Pjūvio apsauga. Viena iš dažniausiai pasitaikančių kastracijos komplikacijų – pjūvio pūliavimas, kuris yra sukeliamas, kai šuo ar katė išsilaižo siūles. Žaizda tampa infekuota ir gali tekti iš naujo persiūti pjūvio vietą. Dažniausiai šeimininkams yra siūloma naudoti specialius plastikinius gaubtus ar medvilninius marškinėlius, kurie padeda apsisaugoti nuo tokio gyvūnėlio elgesio. 

4) Vaistų vartojimas. Svarbu, kad po procedūros gyvūnas užbaigtų veterinarijos gydytojo išrašytų vaistų kursą. Labai dažnai pasitaikanti augintojų klaida, kad pastebėję gyvūnėlio sveikatos pagerėjimą, yra nutraukiamas vaistų vartojimas. Toks poelgis gali apsunkinti pasveikimo procesą.

5) Fizinis krūvis. Po kastracijos šeimininkai turėtų pasirūpinti, kad augintinio fizinė veikla būtų apribota. Tai reiškia, kad augintinį derėtų įkelti ar iškelti iš automobilio, neleisti lipti laiptais, šokinėti, bėgioti. Minimalų fizinio aktyvumo lygį verta palaikyti kelias savaites po kastracijos.

Per kiek laiko mano šuo ar katinas turėtų visiškai atsigauti?

Kiekvienas gyvūnas turi unikalų organizmą, tad ir gijimo procesas yra individualus. Jei gyvūno priešoperacinė sveikatos būklė buvo puiki ir kastracija buvo atlikta efektyviai, tuomet šuo ar katinas gali pasveikti maždaug per 10 dienų. Žinoma, gijimo laikotarpiui įtakos turi ir Jūsų gyvūno rūšis, lytis, veislė, priežiūra ir pan.

Kastracijos ir sterilizacijos kaina: ko tikėtis?


Šiai operacijai nėra vienos bendros nustatytos kainos. Kodėl? Todėl, kad kastracijos ir sterilizacijos kaina priklauso nuo tokių veiksnių kaip augintinio lytis, rūšis, svoris, esama sveikatos būklė. Patelių sterilizacija yra šiek tiek brangesnė už patinų kastraciją, o kainos svyruoja nuo maždaug 40 iki 160 eurų.